TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

HİZMETLER
ÜRÜNLER
KURUMSAL
ÖĞREN
TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Youtube Seo Teknikleri

Arama motoru optimizasyonu kullandığınız platform fark etmeksizin bilinmesi ve uygulanması gereken bir tekniktir. YouTube üzerinde uygulayabileceğiniz SEO teknikleri ile birlikte sadece aramalarda üst sıralarda çıkarak değil önerilen videolarda da üst sıralarda çıkarak izlenme elde edebileceksiniz.
Youtube Seo

İçindekiler

YouTube SEO sanılanın aksine spam etiketlerden uzak ve ciddi önem gösterilmesi gereken bir yapıdır.

 • Kanal optimizasyonu,
 • Video optimizasyonu,
 • Oynatma listesi optimizasyonu,
 • Başlık ve içerik uyumu.

Gibi pek çok başlık altında YouTube SEO konusuna değinebiliriz. Peki, YouTube SEO nasıl yapılır? Büyük kanallar için veya büyüme yolunda ilerleyen kanallar için neden bu kadar önemli?

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube SEO yapabilmek için ilerlemek istediğiniz anahtar kelimeyi belirlemeli ve bu konuda araştırmalar yapmalısınız. YouTube için anahtar kelime araştırmasında kullanılabilecek olan araçlar genel olarak:

 • Google Keyword Planner,
 • Keyword Tool IO,
 • Tube Ranker SEO Tool,
 • Ahrefs YouTube Keyword Tool.

Şeklinde karşımıza çıkmakta. Söz konusu araçlar üzerinden anahtar kelimenizin YouTube’da ki aranma hacmine ulaşabilir ve yardımcı anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. Anahtar kelime belirleme işlemlerinden sonra birkaç başlık altında ilerleyerek YouTube SEO ayarlamalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Unutmadan, her ne kadar YouTube SEO işlemlerini bireysel olarak tamamlayabilir olsanız da bir SEO uzmanından ve/veya ajansından yardım almanız hızlı büyüme için oldukça önemlidir.

Kanalın Hakkında Bölümü Optimizasyonu ve Açıklaması

Niş bir kategoride video içeriği üretmek istiyorsanız anahtar kelimenizi belirledikten sonra kanalınızın hakkında kısmına sizi tanıtan ve kanalınızın aramalarda çıkabileceği anahtar kelimeleri içeren, spam yerleşimden uzak bir açıklama metni hazırlamalısınız.

Niş bir kategoride içerik üretilmeyecekse bile kanalın hakkında kısmı dolu olmalı ve spamdan uzak, sadece amaca hizmet eden şekilde doldurulmalıdır.

Video Başlıklarının Doğru Seçilmesi

YouTube’da kullanıcılar web sitelerinin aksine içerik başlıklarına çok da dikkat etmemekte. Bir kanal, trafiğinin büyük bir kısmını küçük resimlerinde sağladığı dikkat çekicilik ile kazanır. Videoların başlığı ise genel anlamda arama ile gelecek olan izleyiciler ve YouTube tarafından içeriklerinizin listelenebilmesi için önemlidir.

Teknik olarak YouTube SEO sağlarken bazı konulara dikkat etmeli ve uzak durmalısınız bunlar sırası ile;

 • Tıklama tuzağı başlıklar,
 • Video hakkında bilgi vermeyen başlıklar,
 • Kısa ve anahtar kelime içermeyen başlıklar,
 • Özensiz ve “İlgi çekici başlık | Video içeriği” başlık tipine uymayan başlıklar,
 • Diğer içeriklerden farklı olarak sizi öne çıkartacak olan önemli kelimeden uzak durmak.

Doğru video başlığı seçiminizin önüne geçecektir. Arama ile trafik kazanmak ve arama ile gelen trafiğin keşfet ile ödüllendirilebilmesi için kullanıcıların videolarınızda uzun süre kalması gerekmekte. Bu nedenle, başlık seçiminizde kullanıcıların aradıklarına tam olarak cevap veren kelimeler yer alması oldukça önemli.

Video Açıklamaları ve Yönlendirmeler

YouTube SEO yapabilmek için yazılı olarak içerik girilebilecek olan her alana giriş sağlanması önerilmekte. Her ne kadar bu içerik girişleri önemli olsa da spamdan uzak ve gerçekten bilgilendirici olmalıdır.

Her içerik için aynı metinlerin kullanılması önerilmemekle birlikte video içeriğinizde bahsettiğiniz konuları özetler nitelikte, belirlediğiniz anahtar kelimeleri doğal akışta açıklama alanında geçirebileceğiniz şekilde içerik üretilmelidir.

Açıklama alanında yer alacak metinler eğer ki video içerisinde bir yönlendirme varsa kullanıcıların söz konusu yönlendirmeleri kolay bir şekilde bulabileceği şekilde dizayn edilmelidir.

Video içerisinde sponsorlu bir bağlantı yer alıyor ve açıklama alanı ile kullanıcıları bu bağlantıya yönlendirecekseniz mutlaka ilk giriş cümlesinden sonra yönlendirmeleri sağlamanız gerekmekte.

Oynatma Listeleri ve Oynatma Listesi Açıklamaları

YouTube SEO yapılırken atlanan en önemli detay oynatma listelerinin yapılmaması olabilir. Özellikle büyük kanalların düzenli olarak içerik eklediği ve açıklamalarını düzenlediği oynatma listesi yüksek oranda geri dönüşüm sağlayabilmekte.

Birbiri ile bağlantılı içerikler ürettiğinizi var sayacak olursak ve özellikle seri halinde ilerleyen videolara sahipseniz oynatma listesi videolarınızın yanı sıra aramalarda çıkabileceğiniz ayrı bir avantaj sağlamakta.

Oynatma listesine düzenli olarak içerik eklemenin yanı sıra;

 • Oynatma listesine kapak fotoğrafları eklemek,
 • Oynatma listesinin başlığını düzenlemek,
 • Oynatma listesine SEO uyumlu açıklama metinleri girmek,
 • Tekil videolarınızda oynatma listelerinize açıklama alanlarını kullanarak bağlantılar sağlamak oldukça önemli.

Yüklenen Videonun Adının Düzenlenmesi

Her ne kadar videolar yüklendikten sonra YouTube üzerindeki ada sahip oluyor gibi bir düşünce yer alıyor olsa da iş SEO açısından bu şekilde ilerleyemiyor.

YouTube’da içeriği paylaşmadan önce, belirlediğiniz anahtar kelimeleri içeren bir dosya başlığı girmeniz oldukça önemli. Fotoğraflarda meta açıklaması gibi çalışan video dosyalarının başlığı rakiplerinizden açık ara farkla ön sıralara geçmenizde etkili olabilmekte.

YouTube SEO İzlenme İçin Neden Önemli?

YouTube her ne kadar Shorts video özelliği ile neredeyse her kullanıcı için kolay izlenme seçenekleri sunmuş olsa da iş uzun videolarda bu şekilde ilerlememekte.

 • Kaliteli içeriğin ön plana çıkması,
 • Ne anlattığı açık olan içerikler,
 • Kaliteli yapıya ve optimizasyona sahip olan kanallar,
 • İç linkler ile donatılmış kanallar,
 • Teknik SEO açısından kendini geliştirmiş kanallar.

YouTube ve Google arama motoru için diğer videolardan daha değerlidir. “Helpful Content” yapısını kullanan YouTube ve Google, içeriklerinizin pek çok alanda değerlendirilmesine ve ne kadar yardımcı bir içerik olduğuna dikkat etmekte.

YouTube SEO ile Google’ın kısıtlı olan tarama bütçesini etkili kullanabileceğiniz gibi kullanıcıların tam olarak amacına hitap eden aramalarda çıkma şansınızı da yükseltebilirsiniz. YouTube SEO uzmanları ile veya YouTube SEO ajansları ile hareket edeceğiniz bu süreçte;

 • Önerilerden izlenme alma,
 • Google ve YouTube aramalarından izlenme alma,
 • Daha bilinir ve görünür olma,
 • Yüksek büyüme oranlarına sahip olabilme,
 • Amacına uygun içeriğin bulunması ile yüksek izlenme oranlarına sahip olma,
 • Tıklanma oranlarında artış gözlemleme.

Gibi pek çok detaya sahip olabilirsiniz. Videolarınızın içerikleri her ne kadar mükemmel seviyede olursa olsun sunumu doğru yapılamayan ve arandığında bulunamayan videolar kendi içlerinde mükemmel kalmaya devam ederek izlenme ve keşfedilme oranında sürekli olarak yerinde sayacaktır.

0 0 oylar
Değerlendirme
guest
0 Yorum
Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle
Daksil için yaz
Yeni ve etkileyici pazarlama stratejileriyle sektörde fark yaratacak bir perspektife mi sahipsiniz? Yazılarınız binlerce profesyonel tarafından okunacak ve bu yolculukta kendinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız.
0
Yorum Yapx