TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

HİZMETLER
ÜRÜNLER
KURUMSAL
ÖĞREN
TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

SEO Araçları

SEO Araçları pek çok alanda hizmet verebildiği gibi tek bir eklenti ile birden fazla eklentinin ihtiyacını da giderebilmekte. SEO Uzmanları tarafından kullanılan araçlar ile birlikte web site inşasını daha kolay hâle getirmek mümkün.

Teknik SEO, Genel SEO yapısı, anahtar kelime belirlenmesi ve Pazar analizi yapılması için kullanılan SEO araçları; ücretsiz ve ücretli seçenekleri ile herkesin kullanımı için uygun durumda.

İçindekiler

SEO Uzmanları Tarafından Kullanılan SEO Araçları Nelerdir?

SEO Teknolojisi her geçen gün kendini ücretli ve ücretsiz araçlar konusunda geliştiriyor. Ücretli araçlar ile doğrudan çözüme ulaşabilme imkanı sunan araçların yanı sıra ücretsiz seçenekler ile de çözüm odaklı çalışan SEO araçlarına ulaşmak mümkün durumda.

Uzmanlar tarafından kullanılan araçlar her geçen gün değişiklik gösteriyor ancak gelmiş geçmiş SEO araçları arasından seçecek olursak iste SEO araçları listesi;

 • Screaming Frog,
 • Semrush,
 • Ahrefs,
 • Answer The Public,
 • Majestic,
 • SiteChecker Pro.

Her SEO aracının kendi içinde farklı özelliklere sahip olması nedeniyle kaliteli bir SEO yapısı inşa edebilmek için hepsinden faydalanmak gerekebilir. Bazı araçlar premium özellikleri ile tüm araçların sunduğu özellikleri de sunabilmekte.

Screaming Frog SEO Araçları

Screaming Frog, son zamanlarda SEO yapısını düzenlemek ve doğru SEO yapısına ulaşabilmek için kullanılan ve son derece faydalı bir araçtır.

Ücretli ve ücretsiz sürümü bulunan Screaming Frog, web sitelerinizi “Google gibi görme” özellikleri ile görebilmenizi ve eksik, hatalı olan kısımları tespit edebilmenize olanak sağlar. Ücretsiz sürümünde 500 URL inceleme hakkı veren araç, ücretsiz sürümünde daha fazla özellik ile karşımıza çıkıyor.

Tarama derinliği, yönlendirme takibi, web site teknik SEO analizi, hız optimizasyonu için analizler, kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyecek olan tüm durumlar incelenebilir.

Site mimarisinin incelenerek en doğru şekilde düzenlenmesine olanak tanıyan eklenti son zamanlarda SEO uzmanları tarafından sıkça tercih edilmekte.

Semrush SEO Araçları

SEO Araçları konusunda ücretsiz sunduğu alternatifler ile de gündeme gelen Semrush, ücretli sürümünde bir web sitenin arayabileceği tüm SEO araçlarını içerisinde barındırır.

 • Anahtar kelime analizi,
 • Site analizi,
 • Sıralama takibi,
 • Anahtar kelime aranma hacmi kontrolleri,
 • Backlink analizi yapma ve zararlı backlinkleri tespit edebilme,
 • Web sitesine sağlanan trafikleri analiz edebilme ve organik trafikleri izleyebilme,
 • Rakip site analizleri,
 • Sektör ve Pazar araştırması yapabilme.

Gibi pek çok özellik Semrush’da karşımıza çıkıyor. Her ne kadar bazı özellikler ücretsiz sunulsa ve bazıları da deneme sürümü içerisinde sunulsa da Premium sürümü kaliteli bir SEO analizi yapabilmek için önemlidir.

Semrush, özellikle anahtar kelime analizi ve anahtar kelime yoğunluğu seçenekleri sayesinde en çok tercih edilen SEO araçları arasında yer alıyor.

Ahrefs SEO Araçları

Ahrefs, en az Semrush araçları kadar tercih edilen ve ücretsiz özellikler bakımından oldukça gelişmiş bir yazılımdır. Ücretsiz seçenekleri ile genel site analizi yapılabildiği gibi ücretli sürümünde teknik SEO başta olmak üzere SEO’ya dair pek çok seçeneğin incelenmesine olanak sağlanır.

 • SERP Analizleri ile web site arama sonuçlarının analiz edilmesi ve düzenlenmesi,
 • Link yapısı ile ücretli, ücretsiz şekilde iç ve dış link yapısı inşa edebilme,
 • Anahtar kelime araştırması araçları ile zorlu ve kolay anahtar kelimeleri bulma,
 • Rakip analizi ve sektör analizi ile sitenizin otoritesine göre uygun anahtar kelimeler bulabilme.

Gibi SEO araçlarının yanı sıra site hızınızı ölçme, dışarıdan gelen linklerin güvenli ve güvensiz olduğunu teyit edebilme, SEO için gerekli olan analizlere tek tıklama ile ulaşabilmek mümkündür.

Answer The Public En İyi SEO Aracı

SEO Uzmanları tarafından kullanılan SEO araçları kategorisinde yer alan ve alanında en iyi SEO araçları bilinirliğini kazanan Answer The Public aracı, görselleştirilmiş şekilde detaylı anahtar kelime analizi yapmanıza olanak tanır.

Aradığınız anahtar kelimede tüm detaylara değinerek kullanıcıların internette aradığı diğer bağlantılı anahtar kelimelerini listeler.

Aradığınız anahtar kelimenin alt aramaları ve destek aramalarını listeleyen Answer The Public, özellikle içerik inşasında sürekli olarak kullanılan ve içerikler için başlıklar hazırlanmasını, konular belirlenmesini kolaylaştırması ile bilinir.

Her SEO aracında olduğu gibi bu araçta da premium ve freemium seçenekler bulunuyor. Premium seçenekler ile daha detaylı araştırma sağlanabilirken freemium seçenekler ile daha yüzeysel ancak kimi anahtar kelimede önemli rol oynayan araştırmalar sağlanabilmekte.

Majestic Pazarlama ve Değer Analiz Aracı

SEO araçları kullanılırken web site değer analizi yapan araçların kullanılması olmazsa olmazlardan biridir. Majestic de SEO uzmanları tarafından sıkça kullanılan ve pazarlama aracı görevi gören bir SEO aracıdır.

 • Sıralama takibi,
 • Rakip analizi,
 • Pazar araştırması,
 • Site sağlığı kontrolleri,
 • Site değer analizi,
 • Anahtar kelime tespit ve derinlik analizi.

Özellikle anahtar kelime, rakip analizi ve site değer analizi için kullanılan araç. İçerisinde yer alan “The Majestic Million” seçeneği ile dikkat çekmekte. Kendi içerisinde pek çok farklı özelliğe sahip olması ve anahtar kelime analizi için kullanılıyor olması en büyük etken.

Gelişmiş anahtar kelime aracı ile birlikte rakip analizlerini anahtar kelime araştırması sırasında sağlayabileceğiniz gibi sitenize göre yükselebilecek olan anahtar kelimeleri de gösterebilmekte. Özellikle yeni sitelerin yükselebilmesi ve eski sitelerin de optimize edilebilmesi için kullanılan bir SEO aracıdır.

SiteChecker Pro Kapsamlı Veri Analizi

SEO Araçları genel anlamda anahtar kelime analizleri ve aranma hacmi analizleri ile karşımıza çıkıyor ancak teknik SEO açısından odaklanılması gereken tek bir nokta bulunmuyor.

Sitelerin zayıf alanlarının tespit edilmesi, özelliklerin düzenlenebilmesi ve son kullanıcı için daha kullanışlı hale gelmesi oldukça önemli.

SiteChecker Pro SEO aracı ise bunu en iyi şekilde sağlıyor. Büyük, küçük ve orta büyüklükteki web siteleri fark etmeksizin sağladığı analizler ile son kullanıcı deneyimini arttıracak önerilerde bulunabiliyor.

 • Backlink takibi,
 • Zararlı backlink tespiti,
 • Site sıralama takibi,
 • Hız analizleri,
 • Site hataları analizleri.

Gibi seçenekler ile bir web sitesinin sağlıklı çalışabilmesi için gerekli olan tüm öneriler Sitechecker Pro tarafından sağlanabilmekte. SEO sektöründe “önemli araçlar” olarak bilinen tüm araçlara ev sahipliği yapıyor olması da oldukça önemli.

0 0 oylar
Değerlendirme
guest
0 Yorum
Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle
Daksil için yaz
Yeni ve etkileyici pazarlama stratejileriyle sektörde fark yaratacak bir perspektife mi sahipsiniz? Yazılarınız binlerce profesyonel tarafından okunacak ve bu yolculukta kendinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız.
0
Yorum Yapx