TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

HİZMETLER
ÜRÜNLER
KURUMSAL
ÖĞREN
TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

En İyi Alan Adı Sağlayıcıları

Alan adı sağlayıcıları nelerdir? Alan adı nedir ve alan adı nasıl satın alınır? Alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Web sitesi açmaya veya yaptırmaya karar verenler için, üzerinde en azından teknik bazı bilgilere hâkim olması gereken bir konu

İçindekiler

Alan adı, bir web sitesinin “ev adresidir” ev adresi kavramının iyi şekilde anlaşılması oldukça önemli. Bir web sitesinin internette yer edinebilmesi için kendine ait özel bir adrese sahip olması gerekmekte. IP Adresi olarak bilinen adresler her site için tanımlanmış durumda.

Her ne kadar IP adresleri yeterliymiş gibi gözükse de son kullanıcının web sitenizi bulabilmesi için alan adı sağlayıcılarından destek alınması gerekmekte.

Domain olarak da bilinen alan adı kısaca, bir web sitenin internetteki adresidir. Sitelere özeldir ve yılık yenileme ile birlikte yenilenir.

Alan Adı Nedir? Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adı nedir? konusunda biraz daha detaya inecek olursak. Alan adı, web sitelerinin sahip olduğu IP adresinin daha kolay okunan ve akılda kalıcı halde olanıdır. Örneğin, Google.com adresine girebilmek için https://142.251.141.46/ adresini kullanabileceğiniz gibi https://google.com adresini de kullanabilirsiniz.

Söz konusu IP adresinin yerini tutacak olan metinsel ifadeye “Alan adı” veya “Domain” denmekte. Bir web sitesi yaparken olmazsa olmazlardan olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, genel açık olmayan bir web sitesine sahipseniz çok da önemli bir seçenek değildir.

Domain ve Hosting bu noktada en çok karıştırılanlar olarak karşımıza çıkıyor. Alan adı, web sitenin adresidir domain ise web sitenin adreste bulunan evidir. Domain olmadan hosting sahibi olmak sadece adrese sahip olmak demektir. Web sitesi kurabilmek için domain ve hosting’in aynı anda olması gerekmektedir.

Alan Adı Otoritesi Nedir?

Alan adı otoritesi nedir? alan adı uzantıları otorite sağlar mı? Teknik açıdan evet, özellikle geçmişte niş konularda web siteleri kuran pek çok kullanıcı anahtar kelimenin anahtar kelimede geçmesine özen göstermiştir.

Günümüzde güncellemeler ile bu durumun önüne geçilmiş olsa da alan adı uzantılarının sağladığı otoriterler hâlen daha devam etmekte. Maalesef ki bir web sitenin sahip olduğu .com uzantısı ile .xyz uzantısı Google için aynı değere sahip değil.

Otorite geçmişte yüklenen içerikler, backlinkler gibi seçenekler ile de yükseltilebilir ancak alan adı uzantılarının doğru seçilmesi sizi bu alanda birkaç adım önde başlayacaktır.

 • .com,
 • .com.tr,
 • .net,
 • .org,
 • .info,
 • .us,
 • .store,

Gibi sıralamaya sahip olan uzantı sıralaması, Google için doğrudan bir anlam ifade etmese de son kullanıcı için büyük önem taşımakta. Son kullanıcı, güvenilirlik açısından en doğru domaine sahip olan web sitelerini daha çok tercih etmekte. Bu nedenle, .com gibi alan adı uzantılarına sahip web siteleri ister istemez daha güvenli bir his oluşturuyor.

Alan Adı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Teknik detaylardan ziyade genel anlamda da bazı detaylara dikkat edilmesi gerekiyor.

Genel dikkat edilmesi gerekenler he ne kadar alan adı ve uzantısı olarak karşımıza çıksa da Alan adı sağlayıcıları konusunda da büyük dikkat gerekiyor.

Bir alan adını almadan önce geçmişini araştırmak sanıldığından daha önemli. Bunun için “Wayback Machine” olarak bilinen, web sitelerin geçmişini depolayan sistemden yardım alınabilir. Bir alan adının geçmişte kullanıldığı sektör gireceğiniz sektör için oldukça önemli.

Örneğin SEO için hizmet vermeyi düşünüyorsunuz ve alacağınız alan adı önceki yıllarda SEO hizmeti vermek için kullanılmış bu, Google tarafından da otoriter karşılanmanıza olanak sağlar.

Her ne kadar daha otoriter olacak olsanız da bu durumun bir de zararlı web sitesi olma durumu bulunuyor.

Daha önce Google üzerinden yasaklanmış olan bir alan adını satın almanız durumunda Google sıralamanızda ciddi düşüşler ve hatta hiç sıralamaya girememe sorunları yaşayabilirsiniz.

 • Otoriter değerde bir alan adı belirleyin,
 • Uzantısının akılda kalıcı ve güven verici olduğundan emin olsun,
 • Karmaşık yapılardan ve sayılardan, şekillerden uzak durun,
 • Mümkünse kısa ve akılda kalıcı, öz anahtar kelimeler belirleyin,
 • Niş bir kategoride hizmet veriyorsanız anahtar kelimeniz mümkünse url yapısında da geçmeli,
 • Daha önce kullanılmamış alan adlarını bulmalısınız,
 • Doğru alan adı sağlayıcı siteleri ile çalışmalı ve kaliteli hizmet almalısınız,
 • Özel IP adresi için ekstra ödeme yapmaktan kaçınmamalısınız.

Özel IP Adresi Nedir? Neden Önemli?

Domain almak sadece adını belirlemek ve boşta ise satın almak değildir. Domain satın alırken geçmişte kullanılıp kullanılmadığına bile dikkat edilmelidir ancak, atlanılmaması gereken bir detay daha bulunuyor.

Yükselme odaklı, kaliteli getirilere sahip olmak isteyen sitelerin alan adlarını alırken veya aldıktan sonra özel IP adresine taşıması gerekmektedir. Özellikle “ucuz alan adı” satışı gerçekleştiren pek çok firma alan adlarını tek bir IP havuzunda barındırıyor.

Bu duruma, adresinizde bulunan komşularınızın ne derece önemli olduğu açısından bakılmalıdır. Adresinize bir misafirinizi çağırdığınızda rahatsız edici komşulara sahipseniz tekrar gelme oranı düşük olacaktır.

Google’da tam olarak bu misafir gibi çalışmakta. Alan adınız bir havuz IP’si içinde ise ve komşularınız spam siteler, istenmeyen siteler ise doğrudan sizin sıralamanızı da etkileyecektir.

Çözüm olarak ekstra ödemeler sağlayarak alan adınızın IP adresini komşular olmayan farklı bir IP adresine taşıyabilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Alan Adı Sağlayıcıları

Alan adı satın alırken Türk alan adı sağlayıcılarını tercih edebileceğiniz gibi Global çapta hizmet veren alan adı sağlayıcılarını da tercih edebilirsiniz. Fiyatlandırma açısından dolar kuruna endeksli olan alan adları, kimi zaman Türk sağlayıcılar tarafından daha ucuza sunulabilmekte. İşte, tercih edebileceğiniz Türk alan adı siteleri.

Natro

Alan adı satın alma konusunda pek çok seçenek bulunurken Natro ülkemizde en çok tercih edilen alan adı sağlayıcılarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Hızlı satın alım özelliği, kolay kullanıma sahip arayüzü, hızlı teknik destek sayesinde rakiplerinden öne çıkmayı başaran Natro, sağladığı kampanyalar nedeniyle de en çok tercih edilenlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Türk alan adı siteleri olmasına rağmen global çapta ülkemizi en iyi temsil eden alan adı sağlayıcı sitesi natro, hosting ve mail satışları ile de tercih edilmekte.

İsimtescil

İsimtescil, domain ve hosting konusunda Türk siteler arasından tercih edilebilecek olan bir başka kaliteli domain firmasıdır. Tescil özellikleri ile birlikte ücretsiz ön araştırma ve marka tescili sunabilen İsimtescil. Birkaç tıklama ile kurumsal hayata geçmenize olanak sağlıyor.

Gelişmiş IP havuzlarının yanı sıra sunulan özel IP seçenekleri ile birlikte Google tarafından sevilen ve saygı görülen otoriter domainlere ulaşmak mümkün durumda. Pek çok uzantı için hizmet vermesinin yanı sıra düzenli olarak sağlanan kampanyalar ile birlikte ucuz domain alımı da sağlanabilmekte.

Atak Domain

Atak domain ile birlikte uluslararası domain satın almak sanıldığından daha kolay. Ülkelere özel olan alan adlarına erişme imkanı sunan Atak Domain, kolay arayüz kullanımı ile birlikte birkaç dakika içerisinde alan adınıza sahip olmanızı sağlıyor.

Otoriter uzantılar sağlamasının yanı sıra sunduğu hediye alan adları ile birlikte pek çok alanda domain alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay transfer seçeneklerinin yanı sıra sağladığı basit özel IP desteği ile web sitelerinizin rakip sitelerden daha otoriter olmasını sağlayabilmekte.

Vargonen

Türk alan adı siteleri arasında yer alan Vargonen sağladığı bulut tabanlı hizmetler ile birlikte alanında uzman ve sektörün başında gelen bir yapıya sahip.

Sürekli güncel ve çözüm odaklı olmasının yanı sıra en çok tercih edilenler arasında yer alması ile birlikte premium çözümler için tercih edilmekte. Sağladığı bulut tabanlı hizmet teknolojisi sayesinde sadece domain değil hosting alanında da önemli bir hizmet yapısına sahip.

Global çapta alan adı alımına imkan tanıyan Vargonen, ülke uzantıları başta olmak üzere otoriter pek çok uzantıya da ev sahipliği yapmakta.

IHS Telekom

IHS Telekom, ülkemizde hizmet veren ve sadece Türk kullanıcıları değil global çapta kullanıcıları bulunan bir domain sağlayıcı sitesidir.

Ücretsiz SSL sağlamasının yanı sıra yüksek hızlı SSD sunucuları ile birlikte domain ve hosting konusunda en doğru seçeneği sunmakta.

7/24 Canlı destek, yaşanan sorunlara en kısa sürede çözüm, global çaptaki alan adlarını tek bir panel üzerinden satın alma ve yönetme gibi pek çok özelliğin yanı sıra; kolay kullanım sağlayan arayüzü ile yeni ve eski kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmekte.

Dünya’da En Çok Tercih Edilen Alan Adı Sağlayıcıları

Türk alan adı siteleri hangileri? Başlığında en kaliteli ve tercih edilebilecek olan alan adı sitelerini derledik. Peki, Global alan adı siteleri hangileri?

Her ne kadar Türk alan adı sağlayıcı siteleri üzerinden global çapta hizmet veren alan adı satın almak mümkün olsa da alan adlarının konumu da oldukça önemli. Bu nedenle, global çapta bir hizmet vermek için başka ülkelerde yer sağlayıcılığı yapan siteler üzerinden alan adı almak en doğrusu olacaktır.

Özellikle yabancı dilde bir web sitesi oluşturmak isteyen kullanıcıların global kaynaklara yönelerek yurt dışı çözümlerine odaklanması gerekmektedir. Peki, global olarak tercih edilebilecek alan adı sağlayıcıları hangileri?

GoDaddy

GoDaddy, global çapta hizmet vermesinin yanı sıra alanında da oldukça başarılı olması ile dikkat çekiyor. Sürekli güncellenen kampanyalar ile alan adı sağlayan GoDaddy, yıllık alımlarda yüksek indirimler ile seçilebilecek en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Ülke domainleri, otorite seviyesi yüksek uzantılar, domain ve hosting hizmetleri, mail hizmetleri ve marka tescil gibi önemli hizmetleri sunmasının yanı sıra, site editör hosting sağlaması ile birlikte kolay yolan web sitesi yapımı için de destek sunuyor.

Ucuz özel IP adresi tanımlaması sayesinde rakiplerinden öne geçerek en çok tercih edilen global alan adı sağlayıcısı olmayı başarıyor.

NameCheap

Adından da anlaşılacağı üzere ucuz alan adı sağlayıcı olan NameCheap, pek çok alanda hizmet vererek dikkatleri üzerine çekiyor.

 • WordPress hosting,
 • VPN sağlayıcıları,
 • Linux Hosting,
 • Windows Hosting.

Gibi seçenekler sunan NameCheap. Yurt dışı kaynaklı sunucuları ile Türkiye üzerinden yabancı web sitesi açmak için önemli etkenler sunabiliyor. Kolay kullanım sağlayan arayüzü, 3D ödeme seçenekleri ile birkaç tıklama ile ödeme ve taahhütsüz hizmet seçenekleri ile uzun süreli kullanım için uygun ortamı sağlayabilmekte.

Dynadot

Dynadot, güvenlik açısından diğer alan adı sağlayıcılarından bir adım öne çıkan, toplu domain alımı ve düzenlemesi sağlayabilen bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

Kolay transfer seçenekleri, ücretsiz domain park etme, kolay domain satışı gibi seçenekler ile birlikte global çapta domain satışı sağlamanıza imkan tanıyor.

Özel IP seçeneklerini satın alırken ve/veya sonradan düzenleyebileceğiniz Dynadot, yurt dışında bulunan ve hizmet sağlayan sunucuları ile birlikte Google tarafından yurt dışı aranmaları için en uygun hale getirilmekte.

Yıllık alımlardaki yüksek indirimlerin yanı sıra toplu domain satatus seçenekleri ile domainlerinizin durumlarını toplu şekilde kontrol edebilmenize olanak sağlıyor.

IONOS

Kimi domainlerde 1$’a tam 1 yıllık kullanım sağlayan IONOS ülkemizde pek bilinmeyen ancak global çapta kaliteli hizmet sunan sayılı firmalardan.

Ucuz domain sağlamasının yanı sıra yurt dışında yer alan ve hızlı geri dönüşler sağlayan sunucuları ile IP adresinin oturması bile birkaç dakika içerisinde gerçekleşebiliyor. Özel olarak tanımlanan IP adreslerinin yanı sıra ücretsiz sunulan SSL desteği ile birlikte domain satın alımında ekstra masraflardan da uzak durmanız sağlanabilmekte.

Ana amacı domain sağlamak olan IONOS firması, global çapta ve hızlı bölgelerde bulunan hosting seçenekleri ile de dikkat çekmekte.

Hostinger

Hostinger, global alan adı siteleri arasında yer alan ve belki de global çapta da en çok tercih edilen alan adı sağlayıcı sitesi olabilir.

 • Yüksek hızlı sunucular,
 • Alan adlarına ve hostinglere özel hızlandırma hizmetleri,
 • Global çapta bulunan veri merkezleri,
 • Tek bir hizmet satın alımı ile hepsi bir arada hizmetlerden yararlanabilme,
 • Site kurma aracı ile kolay web site inşası,
 • Hosting satın alımlarında ücretsiz domain hizmeti,
 • 7/24 aktif ve çözüm odaklı müşteri desteği.

Seçenekleri ile birlikte Hostinger ülkemizde ve global çapta en çok tercih edilen alan adı sağlayıcı sitesidir. Dönem dönem yapılan yüksek indirimler ile birlikte web sitesi sahibi olmayı kolaylaştırmasının yanı sıra, yapay zekadan aldığı destekler ile kaliteli site oluşturulmasında da önemli rol oynuyor.

Bluehost

Bluehost domain, neredeyse sınırsız sunduğu uzantı seçenekleri ile birlikte alan adınızı tek seferde birden fazla alanda tescillemenize imkan tanıyor. Aradığınız alan adının daha önce satın alınması durumunda ise sağladığı alternatif seçenekler ile başka bir alan adı satın alabiliyorsunuz.

Yıllık alımlarda yüksek indirim oranları sunmasının yanı sıra dilerseniz paket içerinde saldırı koruması, özel IP seçenekleri ve whois bilgilerini gizleme hizmetlerinden de yararlanabiliyorsunuz.

Bluehost, ülkemiz başta olmak üzere global çapta en çok tercih edilen alan adı tescil sitelerinden. Domain park etme seçenekleri ile kaliteli alan adlarının satımına da imkan tanıyan Bluehost, kolay kullanılan arayüzü ve kolay transfer seçenekleri ile domain alım satım konusunda en çok tercih edilen seçenek.

0 0 oylar
Değerlendirme
guest
0 Yorum
Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle
Daksil için yaz
Yeni ve etkileyici pazarlama stratejileriyle sektörde fark yaratacak bir perspektife mi sahipsiniz? Yazılarınız binlerce profesyonel tarafından okunacak ve bu yolculukta kendinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız.
0
Yorum Yapx