TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

HİZMETLER
ÜRÜNLER
KURUMSAL
ÖĞREN
TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Teknik Seo

SEO yani arama motoru optimizasyonu, basit temel tanımların dışına çıkacak olursak aslında bir web sitesinin hız, güvenlik, ziyaret edilebilirlik, kullanılabilirlik gibi bazı kategorilerde daha iyi hale getirilmesini kapsar. Farkında olmadan, Teknik SEO nedir sorusunun da yanıtını vermiş olabiliriz bu arada =) Evet, teknik seo web sitesi üzerindeki iyileştirme çalışmalarının bütünüdür. Her ne kadar Teknik SEO , kısa bir tanımla açıklanabilir gibi gelse de iş aslında uygulamaya geldiğinde, hiçte o kadar kolay değil.
Teknik SEO Nedir

İçindekiler

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesini sağlamak için yapılan teknik optimizasyonlardır. Bu optimizasyonlar, web sitesinin altyapısı, kod yapısı ve diğer teknik unsurlarını içerir. Teknik SEO, içerik ve tasarım gibi diğer SEO unsurlarıyla birlikte çalışarak, arama motorlarına web sitesinin doğru şekilde anlaşılmasını ve indekslenmesini kolaylaştırır.

İşte teknik SEO’nun temel unsurlarından bazıları:

Site Hızı Optimizasyonu

Web sitesinin hızlı yüklenmesi, hem kullanıcı deneyimi açısından önemlidir hem de arama motorları tarafından öncelikli olarak değerlendirilir. Hız optimizasyonları, önbellekleme, resim sıkıştırma ve minifikasyon gibi tekniklerle gerçekleştirilir. Bilirsiniz ki, web sitelerinde hız artık bir standart değil bir zorunluluktur. Araştırmalar, 1.3 saniyeden daha uzun süren sayfa geçişlerinin ziyaretçiler için olumsuz bir durum olduğunu gösteriyor. Ayrıca, birçok teknik standarta göre web sitelerine sıralama veren servislerde, web sitesi hızı oldukça değerli bir özellik.

Mobil Uyum

Mobil cihazlarda web sitesinin düzgün görüntülenmesi ve kullanılabilir olması, günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Arama motorları, mobil uyumlu web siteleri standartına sahip siteyi ,rakiplerine nazaran daha yüksek sıralamalara taşıyabilir.

SSL Sertifikası

Güvenli bir internet deneyimi sağlamak için web sitesinin SSL sertifikasıyla şifrelenmiş olması önemlidir. Arama motorları, güvenli siteleri daha fazla tercih eder. Öyle ki, artık SSL sertifikasına sahip olmayan siteler, Google’ın kendi web tarayıcısı olan ve Dünya’da en yaygın kullanılan Web tarayıcı Chrome tarafından bile “Güvenli Olmayan Site” olarak işaretlenmekte.

URL Yapısı

Anlamlı ve kısa URL’ler, hem kullanıcılar hem de arama motorları için daha kolay anlaşılabilir. URL’lerin düzgün yapılandırılması, SEO açısından önemlidir. SELF URL olarak bilinen bu url yapısı, başlık ile aynı şekilde oluşturulmuş bir sayfa uzantısı anlamına gelir.

Site Haritası

XML site haritası, arama motorlarına web sitesinin içeriğini daha kolay indekslemeleri için rehberlik eder. Bu, sitenin tüm sayfalarının taranmasını ve dizinlenmesini kolaylaştırır. WordPress gibi Dünya’nın en çok tercih edilen açık kaynak kodlu web yazılımlarında dahi, halen temel özelliklerden biri olarak bilinen site haritası, birçok eklentiyle de en sorunsuz ve standartlara uygun şekilde hazırlanmaya özen gösteriliyor. O yüzden, bazı yerlerde göreceğiniz, “ Site haritası artık demode, tarihin tozu sayfalarında kaldı.” Sözlerine fazla aldırış etmeyin.

Robot.txt Dosyası

Web sitesinin hangi alanlarının arama motorları tarafından taranmasına izin verileceğini belirleyen bir dosyadır. Robot.txt dosyası, gereksiz sayfaların dizine eklenmesini önler. Google ile beraber hem arama motorların ait botlar , hem de son zamanlarda Aİ ( Yapay Zeka ) botlarının sitesinin taranması veya tarama dışında kalması için robot.txt dosyası oldukça etkili bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

Canonical Etiketleri

Birden fazla URL’nin aynı içeriği gösterdiği durumlarda, hangi URL’nin öncelikli olduğunu belirtmek için kullanılır. Bu, çift içerik problemlerini önler ve arama motorlarının doğru sayfayı dizine eklemesine yardımcı olur. Birçok benzer sayfa arasında, SPAM veya benzer olanları sorunsuz eklemesi için önemli bir standart.

Dofollow ve Nofollow Etiketleri

İçerikte veya web sitesinde yer alan dış-iç linklerin takip edilmesini veya edilmemesini gösteren önemli etiketlerdir.

Dofollow etiketi: Web sitesinde yer alan bağlantının takip edilmesini ve gelen Google botlarının yönlendirilmesini sağlar. Özellikle backlink alımlarında linklerin dofollow olması bu nedenle önemlidir. Site otoritesinin doğrudan olmasa da aktarılmasında büyük önem taşır.

Nofollow etiketi: bağlantının web sitesinde olmasına imkân veren ancak takip edilmemesi için komut veren linkleme yapısı. Google botlarını yönlendirmeden ve site otoritesini aktarmadan linkleme yapma amacı ile kullanılır. Nofollow etiketine sahip olan linkler web siteniz ve Google arama motoru tarafından takip edilmez ancak zararlı veya zararlı olmamasına göre site otorite puanınızı etkileyebilir.

Teknik SEO, web sitesinin sağlam bir altyapıya sahip olmasını ve arama motorlarının sitenin içeriğini daha iyi anlamasını sağlayarak, organik arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmasına yardımcı olur.

SEO Teknikleri Nedir, Ne Açıdan Fayda Sağlar?

SEO teknikleri, öncelikle bu alanda uzmanlaşmış ve geçmiş tecrübelerinin yanı sıra, sektördeki gelişmeleri takip eden kişi veya ekiplerce uygulanması gereken standartlardır. Yani, bireysel anlamda teknikleri web sitenizde uygulamak, kimi hesapta olmayan sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dilerseniz, gelin şimdi bu tekniklerin üzerinden ufak ayrıntılarla geçelim.

Anahtar Kelime Araştırması ve Kullanımı: İlgili anahtar kelimelerin belirlenmesi ve içerikte doğru şekilde kullanılması, arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar. Google’ın Analytics ve Webmastertools ( Search Console) araçlarının yanı sıra, ücretli veya ücretsiz birçok analiz servisi bu açıdan size oldukça faydalı olacaktır.

İçerik Optimizasyonu: Başlık etiketleri, meta açıklamalar, başlık ve alt başlıklar gibi HTML öğelerinin doğru şekilde kullanılmasıyla içeriğin optimize edilmesi. Örneğin, SEO uyumlu makale terimini daha önce duyduğunuzu varsayarak belirtelim; H1-H2 ( Ana ve Alt Başlıklar ), keywords( Anahtar Kelimeler),

Site Hızı Optimizasyonu: Web sitesinin hızlı yüklenmesi, kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamaları açısından önemlidir.

Mobil Uyum: Mobil cihazlarda düzgün görüntülenme ve kullanılabilirlik, günümüzde arama motorlarının dikkate aldığı önemli bir faktördür.

Bağlantı Oluşturma: Kaliteli ve ilgili sitelerden gelen geri bağlantılar (backlinkler), web sitesinin otoritesini artırır ve sıralamalarını yükseltir.

Site Yapısı ve Düzeni: Kullanıcı dostu bir site yapısı ve kolay gezinme, arama motorları tarafından takdir edilir.

Teknik SEO ve Tarama Bütçesi Kullanımı Neden Önemli?

Teknik SEO, Google’ın son zamanlarda artan web siteler nedeni ile kıstığı tarama bütçesi için en doğru şekilde kullanılabilmesi için oldukça önemlidir. Tarama bütçesi, web sitelerinizin Index almasından sıralamadaki anlık değişimlerine kadar pek çok konuda büyük etkilere sahiptir ve Google botları sitenizi ziyaret ettiğinde bu bütçeyi en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir.

Teknik SEO ile inşa edeceğiniz web site linkleme ve haritalandırma yapıları ile Google botlarının düşük bütçe ile taraması gereken en önemli alanları belirleyebilir ve rakiplerinizden öne geçebilirsiniz.

Web sayfası açılış hızı, iç linklemeler, sayfaların birbirine tıklama oranı olarak uzaklığı, içeriklerin yüksek değere sahip olması Google tarafından ayrılan tarama bütçesinin en doğru şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Google botları tarafından sürekli olarak taranan web sitesi aldığı yeni güncellemeleri Search Console tarafına daha hızlı iletebilmekte. SERP yani, arama motoru sonuç sayfasındaki ani değişimlerin de sağlanmasına neden olan Teknik SEO, web sitenizin rakiplerden daha iyi bir konuma gelebilmesi için sürekli güncelleme almasına imkân tanır.

Sayfaların Birbirine Olan Tıklama Uzaklığı Neden Önemli?

Sayfaların birbirine olan tıklama uzaklığı için ayrı bir parantez açmakta fayda var. Kaliteli bir linkleme ve sayfa düzeni için kullanıcıların iki sayfa arasında maksimum 2 veya 3 tıklama yapabilmesi önerilmekte. Yani, bir SEO hizmeti sunuyorsanız kullanıcıların hizmetlerimiz sayfasına 2 veya maksimum 3 tıklama ile ulaşması oldukça önemli.

Son kullanıcı deneyimini önemseyen Google, web sitelerinizin sıralama alması konusunda erişilebilir olmayı ön planda tutmakta.

Sadece Google için değil, geri dönen veya hizmet satın alma potansiyeli olan kullanıcılar için de site içerisinde gezinme ve linkleme oldukça önemlidir.

Yazımızın genelinde konuyu araştırmaya başladığımızda, az biraz bu konuda bilgisi olan ziyaretçilerin ilk merak ettikleri Level2 sorularla başladık. Çünkü normalde sıfırdan başlayacak ziyaretçiler için en basit soruları bazı ufak araştırmalarla aşmış olabilirsiniz. Bunları da tekrarlamanın gereği yok gibi. O yüzden, daha üst aşama olan Teknik SEO araştırmalarında, sizlere yine uzmanlar tarafından alacağınız hizmetler öncesinde bilgi sahibi olabileceğiniz birçok konuda bilgiler iletmeye çalıştık.

0 0 oylar
Değerlendirme
guest
0 Yorum
Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle
Daksil için yaz
Yeni ve etkileyici pazarlama stratejileriyle sektörde fark yaratacak bir perspektife mi sahipsiniz? Yazılarınız binlerce profesyonel tarafından okunacak ve bu yolculukta kendinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız.
0
Yorum Yapx