TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

HİZMETLER
ÜRÜNLER
KURUMSAL
ÖĞREN
TEKLİF AL
Çalışan Sayınızı Arttırmadan Pazarlamanızı Hızlandırın
Ekibimizden biriyle konuşmak için aşağıdaki formu doldurun.
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adı Soyadı
Onay
“Sürekli olarak yeni fikirleri masaya koyacaklarına güvenebiliriz”

Alişan Tekinler , Kurucu - Yazılım Geliştirme Uzmanı

Web Tasarım Nedir?

Bir internet sitesi oluştururken dikkat edilecek birçok detay vardır. Bunlar arasında sitedeki yazılı içeriklerin yanı sıra görseller gibi ögeler de yer alır. Web tasarım internet sitelerinin önemli unsurları arasında bulunmaktadır. İnternet sitesine giriş yapan ziyaretçilerin ilk izlenimini etkileyen bu unsur sitenin fonksiyonelliği açısından da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle, bir internet sitesi oluşturmak için araştırma yapıyorsanız web tasarım terimiyle sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek, "web tasarımı nedir?" gibi soruların cevaplarına ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda web tasarımının ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bazı temel bilgiler bulabilirsiniz.
Web Tasarım Nedir

İçindekiler

İnternetin ve Web Tasarımın Kısa Tarihi: Dünyanın İlk Web Sitesi Nedir?

Bir internet sitesi oluşturmayı planlıyorsanız web tasarımı dikkatinizi çeken bir konu olabilir. Bundan bağımsız olarak, web tasarımcısı olmayı ve bu alanda hizmet sunmayı amaçlıyor olabilirsiniz. Web tasarımının ne olduğu konusuna geçmeden önce internetin tarihinden kısaca bahsedelim. Her ne kadar bu teknolojinin temelleri daha önceki yıllarda atılmış olsa da internetin icadı 1980’li yıllarda gerçekleşmiştir. 1991 yılında kurulan info.cern.ch URL’sine sahip site dünyanın ilk web sitesi olarak kabul edilmektedir. 90’lı ve 2000’li yıllarda internet kullanımı giderek popülerleşmiştir. İnternetin ilk yıllarında web tasarımında daha basit, HTML odaklı çalışmaların yapıldığı görülmekteydi. Daha sonraki süreçte ise web tasarımı daha kompleks bir hal almıştır. Son yıllarda ise akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla internet sitesi tasarımında mobil uyumluluk önemli hale gelmiştir.

Web Tasarım Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet siteleriyle ilgili önemli unsurlardan biri web tasarımdır. Temel olarak web tasarım, internet sitelerinin görsel açıdan dizaynı için kullanılan bir terimdir. Bir web sitesinin bilgilendirici olmasının yanı sıra göze hitap etmesi de dikkat edilmesi bir konudur. Çünkü birçok ziyaretçinin dikkatini öncelikle internet sitesinin dizaynı çekmektedir. Başarılı şekilde gerçekleştirilen bir web tasarımı süreci internet sitesinin daha estetik, fonksiyonel ve kullanıcı dostu olmasını sağlayabilir. Dahası, web tasarımında gerekli ögelerin kullanımı ile marka kullanıcılara yansıtılabilir. Bunun yanı sıra sayfa açılış hızı da web tasarımından etkilenebilen bir husustur. Tüm bu konulara etki edebilen web tasarımı internet sitelerinin başarısı için dikkate alınması gereken detaylar arasında yer alır.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Amacınız gerek bir internet sitesi oluşturmak, gerek web tasarım alanında kendinizi geliştirerek bu konuda çalışma yapmak olsun, web tasarımın nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Gelin bu konuya temel hatlarıyla bir göz atalım. Web tasarımı sıfırdan kodlama yardımıyla yapılabilir. Bunun için HTML, CSS, PHP, Python ve JavaScript gibi kodlama dilleri kullanılabilir. Bunun yanı sıra web tasarımı yapmak için buna uygun site temaları üzerinde çalışma gerçekleştirilebilir. Temanın ögelerini aklınızdaki tasarıma uygun şekilde değiştirerek web tasarım işlemini yapabilirsiniz. Kodlama ile web tasarımı yapmak gözünüzü korkutuyorsa diğer yöntemle de başarılı çalışmalar ortaya koymanın mümkün olduğunu unutmayın.

Web Tasarım Aşamaları Nelerdir?

İster kodlamayla ister belirli temaların modifikasyonuyla olsun, web tasarımı için bazı önemli aşamalar bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelikle tasarımın planlanması bulunur. Tabii ki bunun öncesinde internet sitesi oluşturulmalı ve işlevsel hale getirilmelidir. Planlama aşamasında markanın özellikleri göz önünde bulundurularak logo gibi ögeler belirlenebilir. Ardından planlanan dizayna göre sıfırdan kodlamayla veya uygun bir temanın düzenlenmesiyle istenilen tasarım ortaya çıkarılabilir. Ortaya çıkarılan bu tasarım logo, slogan gibi markanın önemli ögeleriyle daha özelleştirilmiş bir hale getirilebilir. Daha sonrasında ise oluşturulan tasarım test edilerek herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etmek unutulmamalıdır. Çalışmanın sonunda elde edilen dizaynın hızlı, görsel açıdan hoş, işlevsel ve kullanıcı dostu olması gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

İnternet Siteleri İçin Tasarımın Önemi

Web tasarım, bir internet sitesinin önemli ögeleri arasında yer alır. Ziyaretçilerin bir site hakkında fikir oluşturmasının 50 milisaniyeden daha kısa bir sürede gerçekleştiği düşünülmektedir. Tüketicilerin önemli bir kısmı için bu ilk izlenim sitenin tasarımına bağlı olarak gerçekleşir. Kötü web tasarımı kullanıcıların site hakkındaki izlenimini olumsuz etkileyebilir ve siteyi terk etmelerine sebep olabilir. Dahası, web tasarımı markanın kullanıcı gözünde güvenilirliğini etkileyebilen bir unsurdur. Tüm bu sebeplerden ötürü kötü web tasarımı oluşturmaktan kaçınmak, web tasarımına hak ettiği özeni göstermek gerekir. Bahsettiğimiz konuların yanı sıra web tasarımı sitenin kullanım kolaylığını, hızını ve işlevselliğini etkileyebilir.

Bir Web Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Web tasarımının ne olduğu, önemi ve nasıl yapıldığı gibi konulardan bahsettik. Şimdi de bir internet sitesinin tasarımının nasıl olması gerektiği konusuna değinelim. Kısaca bahsetmemiz gerekirse, web tasarımı yaparken dikkat edilecek unsurlardan bazıları şunlardır:

  • İşlevsellik: Sitedeki butonlar, linkler gibi ögeler düzgün çalışmalı ve tasarım hatalarına bağlı olarak işlevsellikte bozulmaların olmadığından emin olunmalıdır.
  • Mobil Uyumluluk: Günümüzde akıllı telefonların kullanımı oldukça yaygın olduğundan dolayı site tasarımı mobil cihazlara uyumlu olmalıdır.
  • Site Hiyerarşisi: Önemli ögeler daha göz önünde olmalıdır.
  • Kolay Kullanım: Kullanıcı deneyimine dikkat edilmelidir. Kolay navigasyon, içeriklerin organizasyonu gibi unsurlar bu konuda önemlidir.
  • Tipografi: İçeriklerde kullanılan fontlar, font büyüklüğü gibi hususlar genel tasarıma uygun şekilde belirlenmelidir.
  • Renk Uyumu: Tasarımda birbiriyle ve markayla uyumlu renkler kullanılmalıdır.
  • Sayfa Hızı: Oluşturulan tasarım sayfa hızını olumsuz etkilememelidir.

Web Tasarımı Kodlama Bilmeyi Gerektirir Mi?

Kodlama yapmak pek çok kişinin gözünü korkutan bir süreçtir. Dolayısıyla web tasarımı yapmak için kodlama bilmenin gerekli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Web dizayn yapmak için sıfırdan kodlamayla tasarım işlemini gerçekleştirmek kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Ancak web tasarım için kodlama bilmek şart değildir. Kodlama bilmeden de web tasarım yapılabilir. Bunun için bu işleme uygun bir internet sitesi teması seçilir. Daha sonra işlevsel durumdaki web sitesine bu tema yüklenilir ve web tasarım sürecine başlanılır. Bu süreç sırasında, seçilen temada planlanan dizayna uygun şekilde değişiklikler yapılır. Temanın bu konuda sunduğu özgürlüğe bağlı olarak, header ve footer gibi alanların yanı sıra kenar kutusu, site düzeni, renkler gibi ögelerde değişiklik yapılabilir. Böylece web tasarım süreci gerçekleştirilebilir ve logo gibi marka ögeleri tasarıma eklenebilir.

Web Tasarımcısı Nasıl Olunur? Web Tasarımcısı Neler Bilmeli?

Bir web tasarımcısı olmak için bu konuda eğitim ve sertifika programlarından yararlanılabilir. Web tasarımcısı olmak için bu konuda resmi bir eğitim almak şart değildir. Ancak konu hakkında bilgili olmak ve iyi çalışmalar ortaya çıkarabilmek önemlidir. Kullanılacak yönteme göre web tasarımcısının bilmesi gerekenler farklılık gösterebilir. Örneğin, eğer sıfırdan kodlama ile tasarım yapılacaksa ilgili kodlama dilleri öğrenilmelidir.

Web Tasarım Öğrenmek Zor Mu?

Bu alanda çalışma yapmak istiyorsanız, web tasarımı öğrenmenin zor olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Web tasarımı öğrenmenin zorluğu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Tasarımda kullanılacak yöntem de web tasarımı öğrenmenin zorluğunu etkileyebilen bir faktördür. Web tasarımı öğrenmek için çok sayıda online kaynak bulunmaktadır. İnternet üzerinde yer alan ücretsiz rehberlerin yanı sıra online eğitim programları yardımıyla web tasarım öğrenmek konusunda çalışma yapılabilir.

0 0 oylar
Değerlendirme
guest
0 Yorum
Geri Bildirimleri
Tüm yorumları görüntüle
Daksil için yaz
Yeni ve etkileyici pazarlama stratejileriyle sektörde fark yaratacak bir perspektife mi sahipsiniz? Yazılarınız binlerce profesyonel tarafından okunacak ve bu yolculukta kendinizi geliştirme fırsatı bulacaksınız.
0
Yorum Yapx